Районна газета

ЕПІЗООТОЛОГІЧНИЙ ТА ЕПІДЕМІОЛОГІЧНИЙ СТАН З ТУЛЯРЕМІЇ, ЛЕПТОСПІРОЗУ І СКАЗУ

Станом на 01.01.2019р. в області налічується 172 природно-вогнищевих осередки з туляремії, 117 з лептоспірозу. Вся територія області  неблагополучна зі сказу

За плановим завданням у 2018 році було обстежено 89 природно-вогнищевих  територій з метою визначення наявності збудників особливо небезпечних інфекцій та їх епізоотичної активності.

З цією ж метою було зібрано та досліджено 100 дрібних ссавців, 2979 іксодових кліщів, 105 пелеток  птахів, 3 проби субстратів, 109 проб води відкритих водоймищ, 13 проб зерна, 11 проб сіна і соломи.

За результатами досліджень виявлено зниження чисельності дрібних ссавців в природних біотопах. Циркуляція збудника туляремії в С-Будському і Краснопільському районах поширена серед мідиць. Серопозитивні знахідки на туляремію від кліщів виявлені в мм. Тростянець, Путивль.

Із В. Писарівки доставлено в лабораторію та досліджено 105 пелеток, які дали 6,7 % позитивних знахідок. Екскременти гризунів з приватного сектору с. Собич Шосткинського  району  дали також  позитивний серологічний результат.

Активізувався в природі лептоспіроз, а саме в Охтирському районі (с. Журавне), С-Будському (с. Перемога), Ямпільському  (с. Туранівка, смт. Ямпіль), Глухівському (с. Заруцьке), Краснопільському (р. Псел).

Збудник лептоспірозу циркулює серед дрібних ссавців: миші хатньої, нориці рудої та мідиці звичайної, від яких при серологічному дослідженні виявлені антитіла до 5 серогруп: Autumnalis, Canicola, Cynopteri, Tarassovi, Grippotyphosa .

У 2018 році в області захворіло 6 осіб на лептоспіроз. За результатами лабораторної діагностики етіологічна структура лептоспірозу у хворих представлена 4 серогрупами: Icterohaemorrhagia, Ballum, Bataviae, Cynopteri.

Активізувався процес нападу кліщів на людей, зареєстровано 1438 звернень людей з цього приводу. Зняті з людей кліщі досліджувалися на наявність ДНК борелій методом ПЛР. Досліджено 73 пули кліщів. Позитивних 12 (16,4%). Напад кліщів реєструвався в природних біотопах території області – селах і містах, в приватних садибах, на дитячих майданчиках, в місцях масового відпочинку. Це обумовлено тим, що кліщі масово розповсюдились та наблизились до місць перебування людей. Зареєстровано 254 випадки захворювання людей на хворобу Лайма, що в 1,3 рази більше, ніж в попередньому році (193 випадки).

Особливої загрози в області набуває сказ. Випадки захворювання на сказ серед тварин зареєстровані в 17- ти районах і м. Суми. Всього 81 випадок, що майже в 1,5 рази більше ніж у 2017 році (56 випадків). Серед захворілих складають лисиці - 33,3%, свійські тварини - 64,2% .

Реєструвалися випадки забігу  лисиць в населені пункти 11 районів, у деяких районах по декілька разів. Відмічався контакт лисиць зі свійськими тваринами та людьми.

З приводу укусів людей тваринами звернулись 2612 осіб за медичною допомогою.

За підсумками моніторингу з природновогнищевих інфекцій слід зробити висновок, що на даний момент такі інфекції як туляремія, лептоспіроз знаходяться в стадії уповільнених проявів на фоні низької чисельності дрібних ссавців, але збудники цих інфекцій існують, вони виявлені в різних точках області і, за оптимальних природних умов, можуть ускладнити епізоотичну та епідемічну ситуацію, про що свідчать позитивні знахідки в осередках.

Щодо сказу, то на даний момент епізоотична та епідеміологічна ситуація залишається загрозливою.

 

З метою недопущення епідемічних ускладнень необхідно :

- обстежити епізоотичний стан територій природновогнищевих інфекцій шляхом відбору проб польового матеріалу для лабораторних досліджень згідно до плану завдань на 2019 рік  (від 20.12.2018р. за № 03-2/ 3113) для кожного адміністративного району;

- постійно проводити дератизаційні заходи в закритих об’єктах;

- використовувати дані фітоцентру щодо чисельності гризунів на агроценозах;

- ретельно розслідувати всі випадки нападу на людей кліщів та випадки укусів і ослинень людей хижими та свійськими тваринами.