Районна газета

УВАГА! ЦІКАВИЙ «НЕЗНАЙОМЕЦЬ» В ПОСІВАХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР

На території Сумської області відмічається масовий літ мігруючого виду метеликів чортополохівки - багатоїдного шкідника, здатного живитися на багатьох технічних, зернобобових, овочевих, баштанних, інших культурах та на бур’янах, скелетуючи їх листя.

Метелик з розмахом крил 50-60 мм, світло-червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок із чорних смуг, білих плям біля вершин і звивистою чорною поперечною смужкою за зовнішнім краєм. Знизу передні крила рожеві з чорно-білим малюнком. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками та окоподібними плямами по зовнішньому краю, знизу — ясно-бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими окоподібними плямами по зовнішньому краю.

Лялечка 25-30 мм, сіро-коричневого забарвлення, на спині низка зубчастих горбочків і блискучі золотисті, а з боків — матові плями.

Біологічний розвиток

Після тривалого періоду додаткового живлення на квітучих бур’янах та інших нектароносах метелики відкладають яйця, розміщуючи їх поодинці на листя, віддаючи перевагу бур’янистій рослинності. Відклавши яйця, метелики гинуть. Через 7-12 днів з яєць відроджуються гусениці. Зазвичай вони харчуються на бур’янах – кропиві, осоті, чортополоху. Через 20-30 днів гусениця закінчує живлення і, прикріплюючись до рослини або іншого предмета, перетворюється на висячу лялечку. Через 12-18 днів із лялечки вилітають метелики нового покоління.

Друге і третє покоління розвиваються в липні-вересні. Залежно від агрокліматичних умов другої половини літа одночасно можна виявити всі стадії розвитку чортополохівки.

Шкідливість

Гусениці скелетують листя, скріплюючи його павутинками. За масової появи, як в цьому році, знищивши бур’яни, гусінь відчутної шкоди може завдати рослинам сої, соняшника, буряку, овочевим і баштанним культурам, іншим, особливо, засміченим посівам. На присадибних ділянках можуть шкодити також і квітам. Необхідно  пам’ятати, що гусениці швидко переміщуються в пошуках поживи.

Заходи захисту

За появи осередків гусениць (економічний поріг шкодочинності 1-3 гусениці на кв.м) посіви захищають рекомендованими для культур інсектицидами за відповідними технологіями. Слід старанно доглядати за посівами, передусім, не допускати їхньої забур’яненості і межуючих угідь, зокрема улюбленими чортополохівкою будяками.

Для захисту посівів сільськогосподарських культур рекомендовано проводити постійний моніторинг та вразі необхідності провести захисні заходи.

При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування.