Районна газета

ПРО ОПАЛЕ ЛИСТЯ

Опале листя використовується як добриво. Воно, розпадаючись, повертає всі поживні речовини, що отримувало протягом свого зростання. Ті частини листа, що розкладаються не так швидко, як черешки, виконують важливу функцію - структурують грунт, що дуже покращує його якість. Поступово розкладаючись, листя дає їжу бактеріям і комахам, які живуть у грунті

Щорічне використання опалого листя в якості добрива грунту, де ростуть дерева, забезпечує їх усім необхідним. Але не завжди листя приносять грунту і дереву, з якого впали, тільки користь. Якщо дерево знаходиться поблизу доріг з інтенсивним рухом, то за час свого існування воно встигає переробити значну кількість вихлопних газів, а цей процес насичує листя продуктами згорання нафтопродуктів і важкими металами. Чекати користі від такого листя не варто, воно може тільки нашкодити. Якщо не прибрати вчасно такі листи, то всі шкідливі речовини потраплять в грунт і грунтові води. Залишати таку підстилку з листя, просочену шкідливими речовинами, не можна. Крім того, і спалювати таку листву не рекомендується. Її необхідно утилізувати за межами населеного пункту.

Ще один спосіб використовувати те, що падає з дерев восени - це мульчування опалим листям рослин на своїй присадибній ділянці. Саме мульчування виконується просто: насипається захисний шар листя на грунт навколо зростаючих рослин. Таким способом можна захистити грунт і поліпшити його якості.  Укритий грунт не пересихає, не вивітрюється і не розмивається дощами, оголюючи коріння рослин. Подібного ефекту можна досягти і на своїй присадибній ділянці, захищаючи свої грядки. Одна з головних корисних властивостей мульчування  - перешкоджання росту бур'янів.

Приготування компосту - це ще один чудовий спосіб, що дозволяє використовувати опале листя з саду з користю. Для початку  необхідно організувати ємність для приготування компосту. Потім в неї вкладаються і утрамбовуються листя. Така конструкція може мати розмір метр на метр. Ще листя дерев можна складувати в спеціальні садові мішки, щільно утрамбовуючи їх. Термін дозрівання компосту становить до двух з половиною років. Такий компост послужить відмінним добривом для всіх рослин, що ростуть на ділянці, а проблема з утилізацією листя вирішиться сама собою.