Про впровадження системи моніторингу та контролю державної допомоги суб’єктам господарювання
РОЗМІЩЕНО 18.07.2017
Сільським, селищним головам, головам об’єднаних територіальних громад, керівникам управлінь та відділів, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади, суб’єктам господарювання та населенню району
Впровадження системи моніторингу та контролю
державної допомоги суб’єктам господарювання
Недригайлівська районна державна адміністрація згідно листа Сумської обласної державної адміністрації від 12.07.2017 №01-19/6141 та листа Сумського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 22.06.2017 №01-24/1148 щодо впровадження системи моніторингу та контролю державної допомоги суб’єктам господарювання відповідно до Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання» повідомляє.
На виконання міжнародних зобов’язань України, які виникли, зокрема, внаслідок підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, з метою забезпечення захисту та розвитку конкуренції, Верховною Радою України 01 липня 2014 року прийнято Закон України № 1555-УІІ «Про державну допомогу суб’єктам господарювання»(далі-Закон), який набирає чинності у повному обсязі 2 серпня 2017 року.
До повноважень Антимонопольного комітету України (далі-Комітет) як Уповноваженого органу з питань державної допомоги, зокрема,належатиме:отримання та розгляд повідомлень про нову державну допомогу; моніторинг державної допомоги; визначення належності до державної допомоги заходів з підтримки суб’єктів господарювання, оцінювання допустимості державної допомоги для конкуренції.
Відповідно до пункту другого розділу 9 «Прикінцеві та перехідні положення Закону», а також пункту 18 Плану заходів, щодо проведення інституційної реформи у сфері моніторингу та контролю державної допомоги суб’єктам господарювання та реалізації положень Закону України «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04 березня 2013 року № 102-р (далі-План заходів), з 2 серпня 2017 року відповідні органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, а також юридичні особи, що діють від їх імені, уповноважені розпоряджатися ресурсами держави чи місцевими ресурсами ( надавачі державної допомоги) будуть зобов’язані:
повідомляти про нову державну допомогу Комітет;
надавати Комітету інформацію про чинну державну допомогу, надану протягом попереднього фінансового року;
повідомити Комітет про існуючі програми державної допомоги, що діятимуть станом на 2 серпня 2017 року.
Стаття 1 Закону дає визначення державної допомоги як підтримки у будь-якій формі суб’єктів господарювання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів, що спотворює або загрожує спотворенням економічної конкуренції, створюючи переваги для виробництва окремих видів товарів чи провадження окремих видів господарської діяльності.
Ознаками державної допомоги є:
- надання за рахунок ресурсів держави чи місцевих ресурсів ( поняття «місцеві» та «державні» ресурси визначено пунктами 4 та 16 частини першої статті 1 Закону);
- підтримка надається виключно суб’єктам господарювання (підтримка населення Законом не регулюється);
- має вибірковий характер (надається не усім, а окремому суб’єкту господарювання або групі суб’єктів господарювання, визначених за певними критеріями);
- надає переваги окремим суб’єктам господарювання або групі суб’єктів господарювання;
- має вплив на конкуренцію.
Стаття 4 Закону надає невичерпний перелік форм державної допомоги:
- надання субсидій та грантів;
- надання дотацій;
- надання податкових пільг, відстрочення або розстрочення сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів;
- списання боргів, включно із заборгованістю за надані державні послуги, списання штрафних санкцій, ком сенсація збитків суб’єктам господарювання;
- надання гарантій, кредитів на пільгових умов, обслуговування кредитів за пільговими тарифами;
- зменшення фінансових зобов’язань суб’єктів господарювання перед фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування;
- надання, прямо чи опосередковано, суб’єктам господарювання товарів чи послуг за цінами нижче ринкових або придбання товарів чи послуг суб’єктів господарювання за цінами, вище ринкових;
- продаж державного майна за цінами,нижче ринкових;
- збільшення державної частки в статутному капіталі суб’єктів господарювання або збільшення вартості державної частки на умовах, неприйнятих для приватних інвесторів.
Звертаємо увагу на те, що з моменту набрання чинності Законом у повному обсязі, повідомлення про нову державну допомогу, повідомлення про внесення змін до умов чинної державної допомоги будуть подаватись відповідно до Порядку подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу та про внесення змін до чинної державної допомоги, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 04.03.2016 №2-рп, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.04.2016 за № 501/28631.
Подання інформації про чинну державну допомогу буде здійснюватись відповідно до Порядку форм та вимог щодо надання Антимонопольному комітету України інформації про чинну державну допомогу суб’єктам господарювання, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 28.12.2015 № 43-рп, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 140/28270.
Слід зазначити, що відповідно до частини десятої статті 9 Закону вимоги до відомостей про господарську діяльність суб’єкта господарювання, який має намір отримати державну допомогу, визначаються відповідним надавачем державної допомоги урахуванням вимог щодо подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу; встановлених Уповноваженим органом.
Таким чином, виходячи зі змісту зазначеного, надавач державної допомоги має самостійно визначити вимоги та необхідний обсяг відомостей про господарську діяльність суб’єкта господарювання, який має намір отримати державну допомогу, для подання такої інформації до Антимонопольного комітету України.
Такі вимоги та необхідний обсяг відомостей мають встановлюватися надавачами державної допомоги самостійно, з урахуванням положень Порядку подання та оформлення повідомлень про нову державну допомогу та про внесення змін до умов чинної державної допомоги, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 04.03.2016 № 2-рп, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 4 квітня 2016 р. за №501/28631.
Відповідно до норм Закону надання державної допомоги до отримання відповідного рішення Комітету не допускається. При цьому державна допомога, надана без повідомлення Комітету або до прийняття ним відповідного рішення, або надана всупереч рішенню Комітету про недопустимість державної допомоги для конкуренції, відповідно до Закону є незаконною державною допомогою, наслідком чого є припинення та повернення у повному обсязі такої допомоги відповідно до статті 12 Закону.
Враховуючи зазначене, просимо у визначений законодавством термін та спосіб повідомляти безпосередньо Антимонопольний комітет України, як Уповноважений орган з питань державної допомоги про нову державну допомогу, чинну державну допомогу, існуючі програми державної допомоги, що діятимуть на 2 серпня 2017 року.
Надія Веретільник
Начальник управління розвитку
сільських територій
Недригайлівської
райдержадміністрації



