Районна газета

ІНФОРМУЄ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В РАЙОНІ

При зустрічах у трудових колективах, проводячи прийом громадян за графіком, відповідаючи на запитання “гарячої лінії” до нас звертається багато пенсіонерів з питань, які ми постійно аналізуємо і систематизуємо. Окремі питання, які цікавлять багатьох громадян коментує начальник відділу обслуговування громадян управління Пенсійного фонду в районі Тетяна Савченко.

Запитання: Я – пенсіонерка. Із грудня 2013 року отримую пенсію в розмірі 949 грн. Мій страховий стаж становить 22 роки 7 місяців. У вересні 2015 р. відбулося підвищення пенсій, але мені нічого не додали, мотивуючи тим, що я маю лише 22 роки стажу. Але ж на час призначення пенсії мені потрібно було 15 років. Роз’ясніть, будь ласка, чи треба мені тепер допрацьовувати до 30 років стажу.

Відповідь: Наявність страхового стажу тривалістю не менше як 15 років дає право на призначення пенсії за віком після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон). Згідно зі статтею 28 Закону, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема в жінок 30 (чоловіків – 35) років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.09.2015 р. – 1074 грн.

   За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено вище, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

   Водночас, згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян”, розмір пенсій за віком, призначений особам за відсутності повного страхового стажу (30 років у жінок), не може бути нижчим за 949 грн.

 

Запитання:Мені було призначено пенсію за віком 06.04.2015 року. Із 1983-го по 1992 рік я працювала в районі, прирівняному до районів Крайньої Півночі, однак на час призначення пенсії довідок про заробітну плату за цей період я не мала. Після надходження довідок я звернулася в управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату за вищевказаний період. Мені відмовляють у перерахунку пенсії. Чому?

Відповідь:Період,за який враховується заробітна плата для визначення розміру пенсії за віком, встановлено статтею 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон). Нею, зокрема, передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше як 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

   Отже, після 01.01.2016 року для врахування довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 р. під час обчислення розміру пенсії немає підстав. Винятком із цього правила є випадки, коли страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше як 60 місяців.

 

Запитання:Чи мають право жінки, які вийшли на пенсію достроково (у 55 років) на перерахунок пенсії в разі перегляду розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зокрема з 1 вересня 2015 р., коли такий мінімум було збільшено до 1074 грн?

Відповідь:Згідно з пунктом 7-2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) до 1 січня 2015 р. було надано право дострокового виходу на пенсію за віком жінкам, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу – не менш як 30 років та за умови їхнього звільнення з роботи. У такому разі розмір їхньої пенсії, обчислений відповідно до ст.27 і з урахуванням ст.28 Закону, зменшується на 0,5 % за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується впродовж усього періоду одержання пенсії незалежно віж її виду.

   Статтею 28 Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст.27 закону, але не більш ніж на 1 % мінімального розміру пенсії за віком.

   Законом України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2015 рік” визначено, що з 1 вересня 2015 р. прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 1074 грн.

   Пенсії, призначені згідно із Законом з 1 вересня 2015 р., було перераховано з урахуванням нового прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Водночас, як передбачено п. 7-2 Прикінцевих положень Закону, розмір пенсії зменшено за більш ранній вихід на пенсію. 

   Якщо жінка, якій достроково призначено пенсію, працевлаштувалася, виплата дострокової пенсії на час роботи до досягнення пенсійного віку, визначеного ст.26 Закону, припиняється.

   Відповідно до постанови КМУ від 26.03.2008 № 265 (у редакції постанови від 25.03.2014 № 112), якщо щомісячний розмір пенсійних виплат, крім інвалідів (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн. таким особам надається щомісячна державна адресна допомога в сумі, що не вистачає до цього розміру.

 

Запитання: У грудні 2008 р. мені виповнилося 55 років. Оскільки на той час була і залишилася посадовою особою місцевого самоврядування, мені було призначено пенсію виходячи з 83 %. Розмір пенсії за всі роки не змінювався. 02.11.2015 р. звільнилася. Чи повинні мені в Пенсійному фонді перерахувати пенсію?

Відповідь: Статтею 21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування” (в редакції, чинній з 1 квітня 2015) визначено, що тимчасово, з 1 квітня до 31 грудня 2015 р., посадовим особам місцевого самоврядування в період служби в органах місцевого самоврядування пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії поновлюється в повному розмірі.

   Цей порядок виплати пенсій не застосовується до інвалідів І та ІІ групи, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється чинність п.1 ст.10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також на осіб, на яких поширено чинність п.3 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”.

   Водночас з 1 червня 2015 р. відповідно до п.5 розділу ІІІ “Прикінцеві положення” Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.