Районна газета

НОВАЦІЇ В ПЕНСІЙНОМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННІ

Про зміни в пенсійному забезпеченні розповідає начальник управління пенсійного фонду України в Недригайлівському районі

Григорій Олексійович Пилипенко.

 

Законодавчі зміни.

В кінці 2014 року була прийнята низка нових законів щодо пенсійного забезпечення, які внесли в нього суттєві зміни.

   По-перше. 28.12.2014 року був прийнятий Закон України №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», відповідно до якого було внесено такі основні зміни в законодавчому пенсійному полі:

-                     змінені розміри спеціальних пенсій;

-                     ліквідований достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку;

-                     передбачене встановлення Кабінетом Міністрів України розмірі окремих видів надбавок та підвищень до пенсій.

   По-друге. Цього ж дня,  28.12.2014 року Верховна Рада України приняла Закон України №71- VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» яким було внесено такі зміни:

-                     змінена межа для оподаткування великих пенсій;

-                     змінені умови сплати збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу іноземної валюти та за торгівлю ювелірними виробами.

   По-третє. Законом України  №80 – VIII «Про державний бюджет України на 2015 рік»

-                     затверджені розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати;

-                     надане право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри окремих соціальних виплат.

   Четверте. Законом України  №77 – VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» було внесено такі зміни в законодавстві:

-                     об’єднані фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань;

-                     встановлені нові умови нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

 

Нове у пенсійному забезпеченні

Закон України №76 –VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» передбачає:

Щодо спеціальних пенсій

   Згідно з зазначеним вище Законом, відсоток від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії становить 60, а не 70 (як це було раніше), для таких спеціальних категорій пенсіонерів, як державні службовці, прокурори, народні депутати, службовці органів місцевого самоврядування, судді.

   Для науковців відсоток від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, згідно нового законодавства, зменшено до 60, а також змінені умови обчислення пенсій  по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та пенсій у зв’язку із втратою годувальника.

   Перерахунок пенсій вже не буде проводитися щоразу після зростання заробітної плати працюючих службовців, порядок проведення таких перерахунків визначатиметься Кабінетом Міністрів України.

   Для всіх спеціальних категорій пенсіонерів передбачене позбавлення права на одержання спеціальних пенсій, якщо громадяни були звільнені з роботи у зв’язку із засудженням за умисний злочин із використанням свого посадового становища або притягненням до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язано з корупцією.

Достроковий вихід на пенсію

   Щодо дострокового виходу на пенсію, законодавцем також внесені зміни до норм. Так, була скасована норма права, яка давала можливість виходу на пенсію достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку через звільнення осіб у зв’язку зі скороченням штату або за станом здоров’я.

   Законодавцем скасована норма щодо дострокового виходу на пенсію на два роки до досягнення пенсійного віку особам, що звільняються у зв’язку із закриттям ЧАЕС. Хоча це скасування здебільшого є технічним, оскільки ця норма майже не використовувалася. 

   Пенсії, призначені достроково, до 01.01.2015 року, продовжуватимуть виплачувати у встановленому раніше порядку.

 Оподаткування пенсій

   Відповідно до законодавства, яке було чинне до 01.01.2015, оподаткуванню підлягали суми пенсії, що перевищували 10 тис. грн. у частині такого перевищення. З 01.01.2015 року оподаткуванню підлягають пенсії, розмір яких перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (3654 грн) в частині такого перевищення за ставкою 15%. Якщо ж база оподаткування (сума перевищення) перевищує 10-ти кратний розмір плати, то ставка податку становить 20% з суми, що перевищує цей розмір.