Районна газета

Управління Пенсійного фонду України в Недригайлівському районі інформує (запитання-відповіді)

Чи маю я право на призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника за чоловіка, з яким 10 років проживала в громадському шлюбі?

 Не маєте, оскільки в Законі України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що пенсію у зв'язку з втратою годувальника призначають непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, що були на його утриманні, зокрема, дружинам, які є інвалідами або досягли пенсійного віку.

Згідно із Сімейним Кодексом України, шлюбом є сімейний союз жінки й чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки й чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов'язків подружжя.

Чи зараховують у страховий стаж у подвійному розмірі періоди роботи під час бойових дій на території інших країн. Зокрема в Афганістані?

 Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” періоди трудової діяльності та інші періоди, які враховували в стаж роботи для призначення пенсії до набрання чинності цього закону, зараховують у страховий стаж у порядку і на умовах, передбачених у законодавстві, що діяло раніше, окрім випадків, передбачених у цьому законі. У статті 59 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що на роботу незалежно від віку, зокрема як вільнонайманого складу у військових частинах, і службу, окрім військової служби, передбаченої в статті 57 цього закону, у роки Великої Вітчизняної війни та в інші періоди ведення бойових дій, зараховують у стаж роботи в подвійному розмірі.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 р. № 63 затверджено перелік держав, яким надавали допомогу з участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, і періодів бойових дій на їх території.

Таким чином, період служби (окрім військової служби, передбаченої в статті 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення”) та період роботи вільнонайманого складу у військових частинах на території країн під час ведення бойових дій, зокрема в Демократичній Республіці Афганістан, зараховують у стаж у подвійному розмірі.