Районна газета

Доплата фізичними особами-підприємцями при призначенні пенсії

При наближенні до пенсійного віку  все більше запитань виникає   у фізичних осіб-підприємців та  основне з них - “Чи зараховується до страхового стажу період зайняття підприємницькою діяльністю на спрощеній системі оподаткування (єдиному податку) або торгівлею на ринку зі сплатою фіксованого податку з 2004 по 01.07.2010р?”.

З 1 січня 2004 року для обчислення розміру пенсії враховується страховий стаж людини, тобто період, протягом якого вона підлягала загальнообоа”язковому  державному пенсійному страхуванню, та за який щомісячно сплачені страхові внески, в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. При цьому місяць роботи буде зараховано до страхового стажу як повний, тільки за умови, якщо внесок  за нього сплачений не нижче мінімальної суми. Мінімальний страховий внесок це сума коштів, що визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску.

З 2004 по 2010 роки справлявся страховий внесок, який коливався в межах 31,8-32 відсотків зарплати. Оскільки  мінімальна заробітна плата змінювалася, змінювався і мінімальний внесок.

До липня 2010 року  фізичні особи-підприємці, що обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок) сплачували страхові внески “за себе” на добровільних засадах.

Лише з 01.07.2010 року ця категорія платників законодавчо зобов”язана сплачувати страхові пенсійні внески в обов”язковому порядку. Зазначені зміни в пенсійному законодавстві забезпечують зарахування страхового стажу помісячно.

До 01.01.2011 року від сплаченої суми єдиного податку на рахунок Пенсійного фонду відраховувалось 42%, від сплаченої суми фіксованого податку-10%. В сумі це складало від 7 до 84 гривні.

Для зарахування до страхового стажу цього періоду як повних місяців фізичним особам-підприємцям, які  сплачували єдиний або фіксований податок, необхідно здійснити доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Доплата суми страхових внесків урегульована Законом України від 09.07.2003р. № 1058-ІV “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.

Особа, що бажає здійсними доплату, подає до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії заяву. Працівник  Пенсійного фонду на підставі даних персоніфікованого обліку про періоди, за які особа бажає дійснити доплату, складає повідомлення-розрахунок. Особа здійснює доплату в сумі, зазначеній у повідомленні-розрахунку, протяом 10 календарних днів з дня його отримання та подає до органів Пенсійного фонду  сама за сабе відомості про суми доплати відповідно до чинного законодавства.