Районна газета

15 БЕРЕЗНЯ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ЗАХИСТУ ПРАВ СПОЖИВАЧА

В 1983 році день 15 березня був закріплений в міжнародному календарі святкових дат як Всесвітній день прав споживачів. Історія починається з 15 березня 1962 року, коли президент США Джон Кеннеді виступаючи із зверненням до Конгресу та об’єднань споживачів вперше проголосив права споживачів-право на безпеку, право на інформацію, право на вибір, право бути почутим. В подальшому права споживачів були розширені та визнані в інших країнах.

У травні 1991 року був прийнятий Закон України «Про захист прав споживачів», який регулює відносини між споживачами товарів та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту.

 В Сумській області  діє Інспекція з питань захисту прав споживачів у Сумській області,  діяльність спрямована на проведення контрольної роботи  по перевірці якості та безпечності основних груп продовольчих та непродовольчих товарів та послуг, своєчасний та об’єктивний розгляд звернень громадян, проведення інформаційно – просвітницької роботи щодо роз’яснення норм і положень законодавства про захист прав споживачів, надання методичної та консультативної допомоги місцевим органам влади та  органам місцевого самоврядування по створенню структурних підрозділів захисту прав, створенню при них громадських приймалень та консультативні пункти з питань роз’яснення вимог діючого законодавства щодо захисту прав споживачів, підготовка та надання пропозицій по вдосконаленню нормативно - правової бази, забезпечення прозорості роботи Інспекції, висвітлення результатів роботи у ЗМІ.

Протягом 2013 року було перевірено 700 суб’єктів підприємницької діяльності сфери торгівлі, ресторанного господарства та послуг, з них згідно планових заходів контролю 536 та 164 позапланових  у м. Суми, Білопілля, Ромни, Глухів, Тростянець, Конотоп, Шостка  смт. Недригайлів, Краснопілля та Сумському районі. Порушення виявлені у 610 суб’єктів, що становить 87,2 % від перевірених. Всього виявлено та упереджено 1359 різного роду порушень.  Спеціалістами інспекції перевірено якість різних груп товарів на суму 8695,0 тис. грн., з них забраковано та знято з реалізації товарів на суму 1739,62 тис. грн., що становить 20,0 % від перевіреної кількості. На лабораторні дослідження відібрано 264 зразки продукції,  з яких – 224 зразки продовольчих товарів, 10 – непродовольчих  та   30 зразків нафтопродуктів. За результатами перевірок, за порушення законодавства про захист прав споживачів за  минулий рік до адміністративної відповідальності було притягнуто 655 осіб, на яких накладено адміністративних штрафів на суму 68,55 тис. грн. До суб’єктів господарської діяльності застосовані адміністративно-господарські санкції в сумі 572,2  тис. грн.

За 2013 рік до інспекції надійшло 701 звернення, з яких 390 - письмових, 311 – усних. Розглянуто – 647 звернень, задоволено з розглянутих – 518, що становить 73,8%. В результаті розгляду скарг споживачам повернуті кошти в сумі 106,82 тис. грн.

Всесвітній День прав споживача – ще один привід подякувати тим, хто пильнує наші споживацькі інтереси, ще одна можливість порадіти зростаючому рівню правової обізнаності населення.