Районна газета

"НЕ ЗАБУДЬТЕ ПОМ’ЯНУТИ НЕЗЛИМ ТИХИМ СЛОВОМ"

28 жовтня виповнився 51 рік з часу встановлення пам'ятника Т.Г.Шевченку в Недригайлові. З цієї нагоди у нашому селищі відбулося покладення квітів до пам’ятника Великому Кобзарю. Урочисті заходи продовжилися круглим столом у Недригайлівській центральній районній бібліотеці, на який було запрошено керівництво району, учительський актив, працівників краєзнавчого музею та громадськість.

Засідання відкрила Ніна Шмідт, директор Недригайлівської районної центральної бібліотечної системи та зазначила, що в Україні і світі є понад 1100 пам'ятників Тарасу Шевченку. Як не дивно, але перший пам’ятник Кобзарю було відкрито не в Україні, а в сучасному Казахстані. На півострові Мангишлак, де поет відбував своє покарання, 1881 року на півкруглому постаменті було встановлено погруддя Шевченка, зазначила Ніна Миколаївна.

Перший пам’ятник поету, встановлений в Україні, було виконано з мармуру, з’явився він у садибі меценатки Х. Алчевської у Харкові ще 1889 року. Готуючись відзначити 100-річчя поета, в 1914 р. в багатьох містечках і селах України, особливо на Західній Україні, було встановлено кілька десятків пам’ятників Тарасу Григоровичу. Переважно це були погруддя чи невеликі постаті. Перший великий пам’ятник з’явився в Україні в 1918 р. у Ромнах. Автор — відомий скульптор Іван Кавалерідзе.

"Тарас Шевченко – неординарна постать не лише України, а й всього людства. Твори Шевченка перекладені майже на всі мови світу. Минуло більш ніж півстоліття з того часу, як дякуючи скульптору Якову Красножону та шанувальникам поета постав пам’ятник Великому Кобзарю і в Недригайлові," – зазначив Микола Демченко, почесний громадянин селища Недригайлів.

"Місцевий художник Нестор Кизенко похвалився, що в сумського скульптора Я.Красножона є копія того пам’ятника Шевченку, який не так давно встановлений у обласному центрі," -   поділився спогадами з присутніми Микола Юхимович. Після особистої зустрічі М.Демченка з Я.Красножоном було вирішено передати Недригайлову цю скульптуру. Був створений оргкомітет, головою якого обрано Миколу Демченка. Місце для пам’ятника було встановлено в центрі селища, де зараз встановлюється новорічна ялинка. Урочисте відкриття відбулося 28 жовтня 1962 року. На центральному майдані зібралося близько 5 тисяч людей. На запрошення прибули трудящі з усіх сіл району, з Києва - члени Спілки письменників, поети-земляки Олекса Ющенко та Дмитро Білоус та правнук Т.Шевченка по сестрі Катерині Дмитро Красицький.

У 70-роки у зв’язку з розширенням центральної частини селища пам’ятник було перенесено до головного корпусу Недригайлівської школи, де він стоїть і понині.

Вчитель Недригайлівської СЗОШ І-ІІІ ст. Валентина Даниленко подякувала землякам та Миколі Демченку за встановлення монумента Кобзарю та зазначила, що кожного року у Недригайлівській школі проходять Шевченківські дні, вчителі школи побували на могилі Тараса Григоровича у Каневі. Протягом вересня поточного року учні 5-а класу Недригайлівської школи готували проект "У вишиванках до Кобзаря".

"Зустрічі в такому форматі ми повинні продовжувати, оскільки без відродження культури та духовності не буде майбутнього. 2014 рік в Україні Указом Президента проголошено Роком Тараса Шевченка. На державному рівні, задля вшанування 200-річчя від дня народження Кобзаря, заплановано цілу низку масштабних заходів та акцій. Зокрема, ми провели значну роботу по реконструкції пам’ятника Шевченку у Недригайлові та площі навколо нього. В рамках свята Купала у поточному році відбувся регіональний конкурс хорових колективів «Пісенне Посулля». Хорові колективи нашої та Полтавської області спільно виконали пісню «Реве та стогне Дніпр широкий»," – зазначив Анатолій Сиротенко, заступник голови Недригайлівської райдержадміністрації, підводячи підсумки засідання.